top of page

Opravdový Mirek Dušín?

  • Obrázek autora: RFERL Watch
    RFERL Watch
  • 29. 4. 2022
  • Minut čtení: 5

Aktualizováno: 8. 6. 2022

„Whistblowing“ a „ethical codex“. Dvě slova, které stále více firem už ani nepřekládá do češtiny, přebírá je na své webové stránky jako znak serióznosti a „prsí“ se jejich dodržováním ve svých prezentacích. Prostě bez nich se dneska neudělá pořádné „pí-ár“. To, jestli se jedná pouze o hraní se na „Mirka Dušína“, však ukáže praxe. Zejména v situacích, kdy vám už opravdu nic jiného nezbývá.



„Společnost nebude tolerovat odvetná opatření vůči oznamovatelům. Zaměstnanci, kteří oznámí jakékoli jednání nebo podezření na jednání ze strany společnosti nebo v rámci společnosti, které jsou nezákonné, podvodné nebo porušující její zásady, nebudou zastrašování, obtěžování, diskriminováni, nebudou vůči nim použity žádné odvetné opatření. Mezi příklady zakázaných odvetných opatření patří mimo jiné verbální nebo fyzické hrozby, snížení odměn, vyžadování plnění „zvláštních“ (míněno „divných“) pracovních úkolů a ukončení pracovního poměru.“


O tom, jak Radio ГA / ГA tyto zásady do puntíku plní, jsem dopodrobna popsal v březnu 2020 ve své žalobě proti diskriminaci a nerovnému zacházení a určitě bude prostor se zde k tomu vrátit.


Pak je zde vyjmenován celý systém „hotline“ kontaktů, kde se tito nešťastníci můžou dovolat své pravdy.


Aby tomuto dokumentu Radio ГA / ГA dodalo ještě větší vážnosti, je zde několik dalších důležitých odkazů. Jsou jimi „etický kodex“, princip „rovných pracovních příležitostí“, „o řešení stížností“, a pro amerického zaměstnavatele asi vždycky ten nejdůležitější – „o sexuálním obtěžování“ („sexual harassment“). Kým ty první zmiňované postupně časem ztráceli u Radio ГA / ГA na významu, důležitost porozumění problematiky „sexuálního obtěžování“ bylo vedením společnosti každoročně vyzdvihováno, a opomenutí jeho podepsání k určitému datumu vám mohlo způsobit nemalé „harašící“ komplikace.


O jeho významu svědčí i to, že tento rok osobně dohlédne na jeho podepsání ten nejvyšší, General Counsel společnosti, a to výletem do Prahy až z dalekého Washington DC. V toto ročním období je zde opravdu obzvlášť hezky.


Závist je ale špatná věc. Pojďme se proto ale podívat na některé z odkazů podrobněji a případně je v několika větách rozepsat.


1. Rovné pracovní příležitosti

Odborová organizace se již od roku 2018 opakovaně zabývala a neúspěšně poukazovala na tehdy téměř desetiletou stagnaci mezd zaměstnanců RFE, kteří jsou vázáni českými pracovními smlouvami. Opakovaně bylo v tomto kontextu neúspěšně požadováno dorovnání mezd na úroveň obvyklého průměru ve srovnatelných profesích v ČR. Stejně tak bylo v uplynulých letech opakovaně poukazováno na velmi diskriminující tři úrovně odměňování, kdy za stejnou práci pobírají zcela odlišnou mzdu američtí občané, jinou „expatrianti“ a jinou čeští zaměstnanci. Nejedná se o drobné rozdíly v odměňování nýbrž o rozdíly ve stovkách procent.

Toto nakonec došlo až tak daleko, že k tomuto tématu se vyjadřoval i „Odborový svaz státních orgánů a organizací“ zde a vyjádřil svou podporu.


Dne 12. června 2019 proběhla schůzka zástupců zaměstnavatele a Odborové organizace, kde bylo projednáváno a požadováno řešení dorovnání mezd českým zaměstnancům, a to na výši obvyklou ve srovnatelných profesích v ČR.


V srpnu 2019 došlo k setkání s prezidentem a managementem společnosti. Opět byla probírána otázka přípustnosti desetileté stagnace mezd českých zaměstnanců, zatímco kontraktorům poskytujícím bezpečností služby jsou mzdy meziročně pravidelně a zcela nepochopitelně navyšovány a plně refundovány. Je výsměchem Odborové organizaci a potažmo i českým zaměstnancům, že na každém z "meetingů" se zástupci zaměstnavatele, ale dokonce i na "meetingu" za účasti nejvyššího v potravinovém řetězci (rozuměj pana prezidenta) byli ujišťováni, že věc bude vyřešena ihned, jak to finanční rozpočet dovolí, avšak tato ujištění a sliby nebyly naplněny. Ve světle toho, že jinde dochází k nekontrolovaným výdajům a plýtvání finančními prostředky, je takový postoj minimálně nemravný. Je možné se s pravděpodobnosti limitně blížící jistotě se domnívat, že dle českého práva je dokonce tento postup nezákonný (dle zákoníku práce náleží všem zaměstnancům u jednoho zaměstnavatele za stejnou práci, nebo za práci stejné hodnoty, stejná mzda). Spravedlivé odměňování zaměstnance, rovné zacházení se zaměstnanci a zákaz jejich diskriminace patří mezi základní zásady pracovního práva.


2. Řešení stížností

Jak se nám povedlo zjistit, pokud došlo ze strany stěžovatele k nějaké stížnosti, která směrovala třeba k finančním otázkám (podivné platby za služby), nebo k výše uvedeným tématům, očekávaná reakce v duchu zásad „whistblowingu“ se však nejenže nedostavila, ale počalo být stěžovateli naznačováno, že není dobré tato témata otevírat, že by měl svou pozornost upínat jiným směrem a být více loajální. Bylo naznačováno, že pokud se takovými doporučeními nebude řídit, bude se zaměstnavatel muset začít zabývat jeho výkonností a třeba jeho častější absencí (třeba těmi v uplynulém období ze zdravotních důvodů). Při dalším pohovoru mu pak bylo oznámeno, že není dostatečně loajální a že by měl vážně uvažovat o svém odchodu z organizace. A protože byl dle Radio ГA / ГA nepoučitelný, dneska už bojuje proti jeho právní mašinerii žalobou za očištění svého jména.


Nikdy by mně nenapadlo, že se ve společnosti jako je tato setkám tváří v tvář tak flagrantnímu porušování práv, diskriminaci a projevům neskrývaného bossingu.


3. Morální kodex

Poslední z trojlístku svatouškovství v Radio ГA / ГA je její morální kodex, který je vyhotoven, jak jinak, „národnostně nediskriminačně“, tedy pouze v angličtině a ruštině a byl publikován v dubnu 2019. Na jejich webových stránkách by jste je dlouze a těžce hledali, proto ho připojuji k prohlédnutí zde:

V preambuli se zde píše.


Důvěryhodnost a efektivita společnosti jako zpravodajské stanice závisí na schopnosti jejích sledovatelů, partnerů, obchodních partnerů a zaměstnanců důvěřovat integritě a publikované žurnalistice a taky zaměstnancům, kteří vytvářejí a podporují její obsah. Od zaměstnanců se očekává, že budou pečlivě dbát na to, aby se vyhnuli jakémukoli jednání nebo vztahu, ať už na pracovišti nebo mimo něj, a bez ohledu na to, zda je to výslovně zakázáno ustanoveními, které by měli za následek nebo je pravděpodobné, že vytvoří dojem:

  • podjatosti, zaujatosti nebo nečestnosti ve vysílání

  • využití jejich postavení u společnosti k podpoře osobního prospěchu nebo zisku

  • nevhodného preferenčního zacházení nebo nezákonná diskriminace jakékoli osoby nebo subjektu

  • nedostatku integrity

V duchu už zde publikovaného „Podepiš, nebo…“, musí každý zaměstnanec každý kalendářní rok elektronicky potvrdit, že si přečetl tento etický kodex a že s ním plně souhlasí.


Popravdě, tuto svoji podpisovou akci si už moc nepamatuji, ale není vyloučeno, že jsem tak činil v rámci jiných podobných podpisových akcí. Holt, jsem už starším člověkem.


Obzvlášť zajímavá je část 5.a), týkající se využití majetku společnosti, kde se doslovně píše:


Společnost zakazuje použití svých finančních prostředků na platby jakékoli osobě, společnosti nebo organizaci za účelem získání příznivého zacházení při zajišťování obchodu, zpravodajských zdrojů nebo jiných zvláštních služeb, bez ohledu na vnímaný přínos pro společnost, pokud takové platby nejsou (i) provedené na základě písemné smlouvy podepsané oprávněným zástupcem společnosti a (ii) neporušují zákony Spojených států amerických nebo země, ve které se taková platba provádí.

Tuto část pro tentokrát necháváme bez komentáře a rádi se k této citaci vrátíme při publikování dalších našich příspěvků, které jsme získali na základě „info zákonu“ a které jsou veřejně přístupné.


Budete tak moci posoudit, jestli


Radio ГA / ГA je opravdu „Mirek Dušín“, nebo „Dlouhé bidlo“?

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page